Nebojsa nebyl hrdina ale idiot (1 Comment)

Víte, co má „boj“ společného se strachem? Když se řekne – „bojím se“… znamená to, že bojuji sám se sebou. Když řekneme „bojuji“, tak se rvu s někým jiným. Kdežto „strach“ je ve smyslu „bojím se“ bojem se sebou samým. A tento zápas se sebou vyvolá posléze i boj s někým jiným. Jsou to strachy v nás, které vedou k boji navenek.

Například se bojím, že nezvládnu uživit rodinu – začnu bojovat proti těm, kteří to po mě chtějí, nebo proti těm, kteří to dokáží lépe než já. Nebo se bojím, že nejsem dost dobrý pro svoji ženu – začnu bojovat s ní, začnu ji ponižovat, aby „klesla“ pod obraz, pod úroveň mého nízkého já, no a pro jistotu začnu bojovat i se všemi muži okolo… Jakýkoliv strach ve mně vede k boji, který vychází ze mě.

Bát se je přirozené. Kniha Joymanagement popisuje absenci strachu takto: „Znáte pohádku o Nebojsovi? Byl to mladík, který neznal strach. Od malička se vrhal do všech půtek a nebezpečí bez toho, aby se bál. Díky neznalosti strachu dokázal osvobodit princeznu a stát se králem… Nic nemohlo být pro království větší katastrofou než toto. Proč? Protože se mu do čela postavil blázen. Absence strachu je nemoc. Hlupáka, který nezná strach, nelze oslavovat jako hrdinu, ale označit a hlídat jako pro všechny nebezpečného šílence. Hrdina je ten, kdo se bojí, a přesto bojuje.“ Bát se je přirozené. Strach na straně ustrašeného je správný. Co ale není správné je zbytečné šíření strachu. A právě šíření strachu je dnes větší chorobou, než všechny fyzické choroby dohromady.

Média nás straší různými zvířecími i ptačími chřipkami, ale nestraší nás strachem ze sebe sama. Na cigaretových krabičkách musí být ze zákona napsáno „Kouření vážně poškozuje zdraví“… Představte si noviny, které by měly nápis „Rudé právo, či Mladá Fronta Dnes vážně poškozuje zdraví…“. Druhý den by tam bylo napsáno „Mladá Fronta Dnes vážně poškozuje zdraví, ale nic si z toho nedělejte… ta zítřejší ho poškodí mnohem víc…“. Strach je nebezpečnější než jakýkoliv známý virus. Jak to? Je nakažlivější, než Ebola. Šíří se lavinovitě, šíří se jak domino, kde je každá další ustrašená kostečka schopna shodit ne jednu, ale desítky dalších… Strach je zákeřnější než virus, protože jej nikdo cíleně nemýtí, nikdo jej cíleně nediagnostikuje a není na seznamu lidstvo ohrožujících nebezpečí.

„Dnešní úsilí o pozitivní myšlení je důležitější, než včerejší výprava za svatým Grálem. Na tomhle tažení vám fandí celé nebe. I kdyby se proti vám spikly všechny zlé síly – ty dobré vám budou držet palce. …“. Léčba tohoto světa začíná léčbou ustrašené mysli.

One Response to “Nebojsa nebyl hrdina ale idiot”

  1. Věra Szuściková Says:

    Na strach potřebujeme odvahu, některé strachy jsou poučné a jiné degradují nepozorovaně náš rozum.
    Strach se dovede opravdu rozšířit, jak hodně nakažlivá nemoc. Na boj se strachem je účinná metoda: „propadnout se skrze ten strach“. Propadnout se do našeho nitra, kde je uložena všechna moudrost a zde najdeme vždy řešení, když si budeme klást otázky, z čeho ten strach pramení, strach se rozpustí.
    Odvaha se nerodí z odmítání strachu, ale z jeho rozpuštění a osvobození, tak, jako když jsem byli malými dětmi, uměli jsme všichni více naslouchat svému nitru a řídit se podle něj a tím zažívali méně strachu, než nás to ustrašení dospělí odnaučili.